Sylwia Iłenda – fotograf arabów

Sywia Iłenda, to osoba, bez której wsparcia nigdy bym nie doszła do miejsca w którym jestem. To dzięki jej pięknym zdjęciom mogę brać udział a artystyczno-arabskim świecie koni.

Sylwia Iłenda, artystka i fotograf koni arabskich, urodziła się w 1976 r. w Lublinie. Jest absolwentką Szkoły Plastycznej w Zamościu.
Wychowała się niedaleko malowniczo położonej Stadniny Koni w Białce. Od najmłodszych lat godzinami przebywała na pastwiskach, wśród klaczy ze źrebiętami. Dziecięce zauroczenie pięknem koni powoli zaczęło się przeradzać w wielką pasję i miłość do tych wyjątkowych zwierząt. Urzeczona pocztówkami Zofii Raczkowskiej i Mariana Gadzalskiego postanowiła, że kiedyś też będzie fotografem. Tak też się stało.
Od 18 lat profesjonalnie zajmuje się fotografią koni arabskich. Poza fotografią maluje pastelami, oczywiście tematem jest koń. Kilkakrotnie organizowała wystawy swoich prac podczas czempionatów koni. Dzięki szkole plastycznej nauczyła się zauważać i doceniać piękno i subtelność barw otaczającego ją świata. Te umiejętności bardzo pomagają jej w fotografii, dzięki czemu jej zdjęcia mają w sobie artyzm.
Poza sesjami plenerowymi jest częstym bywalcem polskich i europejskich pokazów koni arabskich. Wielokrotnie zapraszana na pokazy jako fotograf oficjalny. Od 8 lat jest jednym z akredytowanych fotografów Czempionatu Świata w Paryżu.
Współtwórczyni katalogu aukcyjnego Pride of Poland oraz Radom Summer Sale. Jej zdjęcia chętnie są publikowane w krajowych i międzynarodowych czasopismach poświęconych hodowli koni arabskich takich jak: Koń Polski, Araby Magazine, Świat Koni, Tutto Arabi, Arabian Horse World, Arabian Horse Times, Arabian Horse Spirit, Arabian Horse Magazine. W 2011 roku Stadnina Koni w Białce jej zdjęciami zilustrowała album 80-lecie SO Białka.
Artystka bez obecności koni arabskich nie wyobraża sobie życia. Dzielcie razem z nią tę pasję, śledząc jej prace malarskie i fotograficzne.


Stado koni.


Źrebak.


Klacz Camillia.


Ogier Equator.

Klacz Egiria – rysunek na podstawie fotografii Sylwii.